تصفیه استخر

ساخت پارک ها و استخر آبی امروزه جهت ایجاد فضای تفریحی بسیار رونق پیدا کرده است که در این بین یکی از مهمترین معیارها، حفظ سلامتی و آسایش فرد می باشد که طبیعتا انتخاب روش های درست جهت تصفیه استخر و پاکسازی آن جزو موارد مهم است که افراد باید به آن اهمیت ویژه ای بدهند.

تصفیه استخر

در هنگام ساخت و راه اندازی استخر یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه ویژه شود، انتخاب یکی از روش های تصفیه آب استخر می باشد؛ زیرا این امر از مهمترین عملیات بوده که برای تمامی انواع استخر های پیش ساخته، بتنی و حتی بادی لازم و ضروری است. با وجود اینکه هر فرد در هنگام شنا آلودگی هایی از بدن خود به آب انتقال می‌دهد می‌توان گفت اگر در زمان مناسب آب استخر تعویض نشود، فضای مناسبی برای رشد باکتری ها و ویروس ها فراهم خواهد شد که اگر راه حلی برای این مشکل تعبیه نشود ممکن است موجب بروز بیماری به خصوص بیماری های پوستی در دیگر افراد شود. دقت داشته باشید یکی از مواردی که در گذشته جهت تصفیه استخر و رقیق کردن آب به  کار می رفته تخلیه و پر کردن استخر بوده که این روش به دلیل هدر رفتن زیاد آب دیگر به کار نمی‌رود.

انواع فیلتر برای تصفیه استخر

برای تصفیه آب استخر در حال حاضر فناوری های بسیار متفاوتی وجود دارد که استفاده از آن می‌توانند بالاترین کیفیت ممکن را برای آب به وجود آورد. امروزه استفاده از فیلتراسیون آب استخر، روشی جدید و تجدید پذیر برای تعویض آب می باشد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این روش تصفیه استخر، به گونه های متفاوتی صورت می گیرد که یکی از روشهای آن استفاده از فیلتر تصفیه  دیاتومه می باشد. این فیلتر راندمان بسیار بالایی داشت و به دلیل اینکه قابلیت جذب ذرات بین ۱۰ تا ۲۰ میکرون را دارد بسیار مناسب برای استخرهای عمومی و خصوصی است. فیلتر پرکاربرد دیگری که جهت تصفیه آب استخر استفاده میشود فیلتر شنی بوده که نسبت به دیگر انواع فیلتر وزن بیشتری داشته و البته عملکرد مناسب آن موجب استفاده روزافزون از این فیلتر شده است و به طور کلی می‌توان گفت انواع فیلتر شنی شامل فیلتر شنی باز و فیلتر شنی بسته می شود. همچنین دقت داشته باشید که فیلتر های تصفیه آب کارتریجی یکی دیگر از انواع فیلترها جهت تصفیه استخر می باشد که جذب ذرات ۲ تا ۷ می کند در آب را انجام میدهد و مناسب برای استفاده در جکوزی ها و استخرهای خانگی کوچک و سرپوشیده میباشد.

استفاده از جارو اسکیمر برای تصفیه استخر

علاوه بر استفاده از فیلتر جهت تصفیه آب استخر روش های نوین دیگری نیز وجود دارد که متفاوت ترین آن روشی به نام جاروی اسکیمر می باشد؛ در این روش با استفاده از این دستگاه به راحتی میتوان آب استخر را تصحیح نمود. توجه داشته باشید که جاروی اسکیمر در انواع دستی، برقی و روباتی موجود است که هر کدام از آنها قابلیت های متفاوتی دارد، این وجود افراد در هنگام تهیه این دستگاه جهت تصفیه استخر باید ابتدا ویژگی های هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار دهند.

استفاده از قرص کلر برای تصفیه استخر

و اما یکی دیگر از روش های دستی و بدون استفاده از انرژی خاصی که جهت تصفیه استخر استفاده می شود، قرص کلر بوده که بدون نیاز به برق این کار را انجام می‌دهند. دقت داشته باشید برای تصفیه آب با استفاده از قرص کلر باید این قرص ها را درون نگهدارنده های پلاستیکی قرار داده و پس از آن خود را به شکل شناور درون استخر گذاشته و تا اتمام قرص های کلر صبر نمود که پس از پایان این کار به روش مقرون به صرفه ای تصفیه و پاکسازی آب انجام می شود.