امروزه مشاهده می شود که با پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از عرصه ها پیشرفت‌ هایی حاصل شده که بسیاری از آنها جهت رفاه حال افراد و به خصوص ایجاد حس آرامش است. در این بین استفاده از سیستم های هوشمند در منازل و ویلا ها و همچنین محل های کار یکی از مواردی است که تا حد زیادی مورد توجه افراد قرار گرفته است. با این حال ما در این مقاله سعی کرده ایم در مورد هوشمند سازی ویلا مطالبی ذکر کنیم.

هوشمند سازی ویلا

ظهور تکنولوژی های به روز و جدید موجب فراهم نمودن شرایط خاص و متفاوت در زندگی انسان شده است که هر روز یکی از این تفاوت ها آشکار می شود. با این حال همانطور که می دانید از گذشته تا کنون، حفظ امنیت و آرامش انسان یکی از مواردی بوده که اهمیت ویژه ای به آن داده می شده است، که در حال حاضر این حفظ امنیت با استفاده از دستگاه های هوشمند و پیشرفته آسان شده است. در این بین می ‌توان گفت امنیت ویلا چیزی است که افراد به آن نیاز ویژه ای دارند زیرا با وجود اینکه معمولاً ویلا ها برای استفاده چند ماه در سال می باشد، باید در فصولی که کسی در آن جا زندگی نمی کند، امنیت آن را به صورت کامل حفظ نمود که این عوامل در حال حاضر با هوشمند سازی ویلا امکان پذیر شده که فرد می تواند ویلای خود را در حالی که کیلومترها با ویلا فاصله دارد و در شهر دیگر زندگی میکند مدیریت نماید.

چگونگی هوشمند سازی ویلا

سیستم های هوشمند که با هدف کنترل و مدیریت ویلا ها و ساختمان های مسکونی اختراع شده اند، جهت هوشمند سازی ویلا و مجتمع های مسکونی هستند که نام اختصاری آن بی ام سی است. به طور کلی می ‌توان گفت با همه گیر شدن اینترنت این سیستم ها نیز وارد زندگی انسان شده زیرا هوشمند سازی ویلا تنها از طریق اینترنت امکان پذیر بوده و این کنترل از تلفیق چند سخت افزار به دست آمده است. در اینجا صاحب ویلا می تواند بعد از نصب این سیستم هوشمند، با در دست داشتن یک گوشی همراه هوشمند، لپ تاپ یا کامپیوتر به مدیریت واحد مسکونی خود بپردازد. توجه داشته باشید این سیستم هوشمند سازی برای اینکه فعالیت‌های خود را به درستی انجام دهد، نیاز دارد که با دوربین های متعددی در سراسر ویلا ارتباط برقرار کند.

اهمیت هوشمند سازی ویلا

با توجه به آنچه بیان شد شاید شما هم در ابتدا فکر کنید که تنها مزیت هوشمند سازی ویلا، حفظ امنیت آن می‌ باشد؛ اما دقت داشته باشید که این مسئله تنها به حفظ امنیت بر نمی گردد بلکه دارای مزایای متعدد دیگری هم می باشد. در اینجا کنترل کامل بر روی سیستم سرمایشی و گرمایشی یکی از مهمترین مواردی است که با استفاده از سیستم هوشمند سازی در ویلا ها امکان پذیر شده، است به طوری که مثلا اگر شما در فصل زمستان در سرمای بسیار زیاد راهی ویلای خود در هر جای کشور که شوید می توانید قبل از آغاز سفر خود از راه دور سیستم گرمایشی ویلا را روشن کرده تا فضای مناسب جهت ورود شما آماده شود؛ این امر همچنین برای خنک کردن ویلا در فصل تابستان نیز کاربرد دارد. از طرفی می توان گفت یکی دیگر از دردسرهای که ممکن است در نبود شما برای ویلا یتان پیش بیاید، ترکیدن لوله های آب و فاضلاب است که اگر ویلای شما هوشمند باشد می توانید این امر را از راه دور کنترل کنید. همچنین تنظیم وسایل الکتریکی همچون یخچال و سیستم های صوتی، حفظ سرسبزی ویلا در نبودنتان و تنظیم روشنایی از دیگر مزیت های هوشمند سازی ویلا به شمار می رود.